V Slovenj Gradcu se govori, da po tekmi s Koprom – zmagali smo z rezultatom 32 : 29, lažje dihamo. Zima bo in z njo čas prehladov, Slovenj Gradec pa po slabšem začetku prvenstva in hladnemu vremenu navkljub lažje diha. Ne zato, ker bi zaužili legendarne zagrebške bonbone bronhi, po katerih smo v starih časih lažje dihali, temveč zato, ker smo končno skočili na deset točk. Gledalci na tribuni in ljudstvo v mestu ter drugod, kjer držijo palce za RK Slovenj Gradec, so si pošteno oddahnili. Fantje so se navadili novega načina dela in dojemanja rokometa, to je bilo opaziti že kakšno tekmo prej. Ampak ker nobeno izboljšanje ne pride hitro, smo tudi na boljši del sezone morali pač malo počakati. Trener Nenad Maksić je že malo bolj nasmejan in z optimizmom zre v prihodnje mesece, v drugi del sezone. Skupaj z nami je prepričan, da prihajajo rokometno boljši časi. Lažje dihamo, ne le zaradi zmage s Koprom, temveč tudi zaradi boljše igre, večje prizadevnosti igralcev, zaradi točk in postopnega napredovanja na lestvici, vprašamo Maksa. Tako v Slovenj Gradcu večina pravi trenerju rokometašev.

»Ja, tekma s Koprom je bila zelo težka. Potrebovali smo točki, že zaradi položaja na lestvici. Z njimi smo potrdili zmago v gosteh proti Dobovi, točko z Gorenjem doma. Znake napredka sem opazil že na pokalni tekmi s Škofljico, pa seveda na prvenstvenem srečanju z Gorenjem. Zdaj s Koprom se je dobro izšlo, a tekma z njimi je bila vse prej kot lahka. Pri tem se spomnim bolečega poraza v Celju, razlika je bila kar petnajst golov za gostitelje. Mogoče smo takrat doživeli prepotreben stres, šok, od takrat nam je šlo vse boljše. S Koprom ni bilo niti malo lahko, oni so zelo dobra ekipa, odlično zasedena na vseh igralskih mestih. Tekma se je zlomila zadnjih minutah, to pa tudi kaže, da se značaj našega moštva krepi. Koper si zasluži boljše mesto na lestvici. Tega nisem rekel kar tako. Ja, res po Kopru lažje dihamo, upam, da bomo še naprej vsi zdravi. Žal mi je, da smo zaradi poškodbe do konca prvega dela sezone izgubili Urbana Starca« je rekel Maks.

KMALU VIŠJE NA LESTVICI

Zdaj, ko smo prišli k sebi, torej lahko pričakujemo preboj na lestvici NLB lige, vprašam trenerja. »Upam, da bo res tako. Še ne tako dolgo smo bili zgolj na petih točkah, zdaj jih imamo deset. V soboto doma igramo s Krko. Če bi nam iz te tekme uspelo dobili še dve točki, bi bilo odlično. A do tega cilja vodi težavna pot, treba bo ponoviti igro z Gorenjem, tudi s Koprom. Ali bomo to zmogli, bomo videli. Prizadevali si bomo, da zmagamo, a težka bo. Krka je odlična ekipa, odlično igra v Evropi, lani je, kot vem, z lahkoto zmagala obe tekmi s Slovenj Gradcem. Če bi premagali Krko, bi imeli tudi večjo možnost zmagati na zadnji tekmi z Loko v gosteh. Računam na pomoč navijačev, če se nam posreči odigrati tako kot z Gorenjem in Koprom, ali pa morda še boljše, bi bilo idealno. Tekma s Krko bi lahko bila naš nov korak naprej. A za to bomo morali spet prikazati dobro igro. Upam, da se je Slovenj Gradec rokometno le prebudil«, je prepričan Maks.

Jesenskega dela prvenstva bo kmalu konec. Po Krki gredo fantje le še v Škofjo Loko. Tudi Gorenjcem letos ne gre po načrtih, tudi oni iščejo pot do boljših rezultatov. Že zdaj pa se oziramo proti drugemu delu prvenstva, ki se bo začel prve dni februarja, takoj po moškem evropskem prvenstvu v Nemčiji. Ali že obstaja program priprav za spomladanski del prvenstva. Kje bomo trenirali, s kom igrali prijateljske tekme, lahko pričakujemo kadrovske okrepitve? Vprašanj za coacha kar ne zmanjka.

»Začeli bomo takoj po novem letu. V nekaj dneh po praznikih bomo vsi na svojih mestih. Že tradicija je, da gremo na kratke priprave v Portorož k Mihi Raju. Tam bomo odigrali tudi dve tekmi, prvo z Izolo, drugo s Koprom. Ko se vrnemo, bomo trenirali v domači dvorani, dvakrat pa bomo igrali tudi s Ferlachom (Borovljami), enkrat v gosteh, drugič doma. Mislim, da bo to dovolj, lahko pa, da bomo še eno trening tekmo odigrali še tik pred nadaljevanjem prvenstva« pove trener Maksić.

MAKS MORDA TUDI NA SMUČEH NA KOPAH

Ker se bližajo prazniki, kam bo šel Maks za novo leto? Boste doma, ga vprašam. »Doma bom. V svoji igralski in trenerski karieri sem se vedno moral prilagajati, letos pa bo za novo leto spet čas, da bom z družino lahko doma (v Smederevu v Srbiji). Tam imam prijatelje, družino. Teh nekaj zadnjih decembrskih in po novoletnih dni bom tam, potem se z veseljem vrnem v Slovenj Gradec.«

Ali trener tudi smuča? »Ne, kot igralec sem se izogibal smučanju zaradi mogočih poškodb, potem pa tudi ni bilo priložnosti. Zdaj mi pravijo, da moram poskusit, zima je tu, Kope so blizu. Morda pa res bom, zdaj je priložnost. Bomo videli«, se do smučanja opredeli nekoč daleč najboljši rokometaš Preventa, zdaj trener Slovenj Gradca. »Prijatelji me kar nagovarjajo, naj vendarle poskusim smučke, tudi jaz sem za to, morda pa se to udejanji že to zimo. Obljubili so mi tudi pomoč…« Smučke bi bile nova dimenzija v športni karieri Nenada Maksića.

KMALU NA EVROPSKO PRVENSTVO

V Nemčiji bo od 10. do 28. januarja evropsko prvenstvo v rokometu za moške. Tam bo, razumljivo, tudi slovenska reprezentanca. Sklepne priprave so pred vrati, eno izmed pripravljalnih tekem bodo naši fantje konec decembra odigrali tudi v Slovenj Gradcu. Nasprotnik bo reprezentanca Avstrije. Selektor Uroš Zorman je že oddal seznam petintridesetih igralcev, iz katerih bo sestavil slovensko ekipo. Na tem seznamu so Klemen Ferlin, Urban Lesjak, Urh Kastelic, Miljan Vujović, Jože Baznik, Blaž Blagotinšek, Dean Bombač, Nejc Cehte, Tim Cokan, Jure Dolenec, Jernej Drobež, Matej Gaber, Timotej Grmšek, Matic Grošelj, Nik Henigman, Kristjan Horžen, Blaž Janc, Mirja Janc, Staš Slatinek Jovičić, Aleks Kavčič, Tadej Kljun, Uroš Knavs, Tilen Kodrin, Borut Mačkovšek, Gašper Marguč, Tadej Mazej, Domen Novak, Rok Ovniček, Peter Šiško, Staš Skube, Tilen Sokolič, Matej Suholežnik, Aleks Vlah, Miha Zarabec in Stefan Žabić. Naj spomnim, Slovenija bo v prvem delu evropskega prvenstva odigrala tri tekme, s Ferskimi otoki, Poljsko in Norveško. Tekme bodo enajstega, trinajstega in petnajstega januarja. Slovenije je v skupini D, ki bo prvi del tekmovanja odigrala v Berlinu.

Nemci, ki letos gostijo kar dve evropski prvenstvi v igrah z žogo – v rokometu in nogometu, bodo iz teh prireditev napravili svojevrstne šove. Ostanimo pri rokometu, ki nas bolj zanima in je tudi časovno bliže. Uvodni tekmi evropskega prvenstva v rokometu med Francijo in Severno Makedonijo ter Nemčijo in Švico bosta 10. januarja na štadionu v Düsseldorfu, ki si ju bo ogledalo več kot petdeset tisoč navijačev. To bo tudi številčni rekord, kar zadeva publiko. Doslej je ta rekord znašal 44.189 gledalcev, star pa je devet let. V Frankfurtu si je dobrih 40 tisoč ljudi takrat ogledalo tekmo med Rhein Neckar Löwen in HSV. Če bi naši fantje igrali na odprtju prvenstva, bi jih gledalo blizu 50 tisoč ljudi in bi se, kar zadeva število gledalcev letos v Nemčiji, lahko merili z nogometaši. Tudi ti si predvsem na tekmah v Stuttgartu in Münchnu obetajo velik, da ne rečem rekorden obisk, tudi iz domovine.

PRAZNUJEJO TUDI V DRAVOGRADU

Ko smo že pri nogometu, se imamo tudi Korošci s kom postaviti. Dravograjčani bodo v ponedeljek, 11. decembra ob 17. uri v svoji dvorani Špic D pripravili sprejem za Korošce oz. svoje nekdanje igralce, ki so člani slovenske nogometne reprezentance. V Dravogradu pričakujejo Matevža Vidovška, Jako Bijola, Žana Karničnika in Nina Žuglja. Mala Vuzenica, ki ne premore niti nogometnega igrišča, bo na sprejemu v Dravogradu imela kar dva svoja mladeniča, Vidovška in kapetana Bijola, Karničnik je iz bližnjih Radelj ob Dravi, Žugelj pa je kajpak Slovenjgradčan. V času, ko dravograjski članski nogomet doživlja eno svojih največjih kriz, bo ta dogodek gotovo koga spodbudil za nogomet, za vztrajno delo, za pripadnost tej najbolj razširjeni in priljubljeni igri z žogo na svetu. Koroškim reprezentantom čestitamo tudi rokometaši iz Slovenj Gradca, ki mimogrede tudi ugotavljamo, da bi v Dravogradu, ko imajo novo športno dvorano, lahko naredili kaj tudi za razvoj rokometa.

NISMO VEČ “RIBNIŠKA STRANKA”

Medtem ko sem pisal miklavževo devetmetrovko, sem na rokometnem livestatu na telefonu spremljal tudi potek pokalne tekme med Ribnico in Slovenj Gradcem, ki je bila v sredo na Dolenjskem. Slovenj Gradec je zanesljivo zmagal z rezultatom 30 : 27. Naš vratar Tilen Leben je na tekmi ubranil kar dvajset strelov na naš gol. Iz tekme v tekmo je v boljši formi. Medtem ko so nas Ribničani na prvenstveni tekmi to jesen v Slovenj Gradcu spet premagali, smo jim na pokalni tekmi vsaj malo vrnili in lahko rečemo, da nismo več »ribniška stranka«, se pravi ekipa, ki jo Ribnica vedno premaga. S pokalno zmago v Ribnico je Slovenj Gradec pripravil pravo vzdušje za sobotno tekmo s Krko (že ob 18. uri).

Ali smo torej prebrodili jesenko krizo? Odgovor v soboto v dvorani ob Kopališki ulici v Slovenj Gradcu.

Avtor: Ivan Praprotnik

Napišite komentar